Grzybica

dieta oczyszczająca z suplementami CaliVita

Grzybica paznokci

Bakterie grzybicy szczególnie lubią nasze paznokcie. Paznokcie stóp są bardziej zagrożone od palców dłoni. Zakażenie najpierw obejmuje duży palec, następnie rozprzestrzenia się na kolejne palce.
Grzybica paznokci to schorzenie sk����ry spowodowane przez różne gatunki grzybów. Grzybicą można się zarazić przez kontakt z jej zarodnikami. Zarodniki można znaleźć wszędzie: w sierści zwierząt, na podłogach, wykładzinach, w meblach, w ziemi, w wolnostojącej wodzie oraz na skórze i błonach śluzowych innych ludzi. Zarodniki grzybów rozwijają się jeśli mają odpowiednie warunki, czyli: ciepło, mokro i ciemno.
Grzybica międzypalcowa stóp jest chorobą najczęściej poprzedzającą rozwój grzybicy paznokci. Zakażony grzybicą naskórek robi się pomarszczony i wilgotny. W tych miejscach tworzą się pęcherzyki i podłużne rowki. Zmiany łuszczą si��, rozszerzają i zaogniają, może zacząć wypływać z nich ropa.
Z czasem, nieleczona grzybica atakuje paznokcie stóp (dotyczyć to może także i rąk). Zaczyna się od przebarwienia bocznej czę��������ci płytki paznokcia na mętny biały , ��ółty lub czarny kolor. Następnie płytka zaczyna grubieć i unosi�� się, a zmiana zabarwienia zaczyna powoli rozchodzi si�� na cały paznokieć, który boli przy najmniejszym ucisku. Dochodzi do sytuacji, kiedy trudno jest chodzić, bo nawet najwygodniejsze buty urażają chore palce, trudno wykonywać najprostsze prace domowe czy biurowe.

Grzybica skóry stóp, a w szczególności grzybica paznokci jest wysoce zakaźna. Dopóki zmiany znajdujące się na paznokciach nie ustąpią, stanowią potencjalne źródło zakażenia.

PROFILAKTYKA:

  • nie korzystanie ze wspólnego ręcznika
  • posiadanie swoich nożyczek lub c������������������������������������������ków do paznokci i nie pożyczanie ich nikomu
  • korzystanie z publicznych toalet tylko w swoich klapkach
  • dokładnie mycie i odkażanie wanny po każdej kąpieli
  • krótkie obcinanie paznokci
  • noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia i bawełnianych lub wełnianych skarpet

W celu zapobiegania infekcjom należy: unikać chodzenia boso w miejscach, w których stężenie zarodników grzybów chorobotwórczych jest szczególnie wysokie jak np. publiczne kąpieliska, przebieralnie, hotele, sanatoria, domy studenckie i inne miejsca użyteczności publicznej.