Grzybica

dieta oczyszczająca z suplementami CaliVita

Grzybica pochwy

Co roku grzybica pochwy dotyka nawet co trzecią kobietę w wieku rozrodczym, czasem nawet kilkakrotnie. Wyjątkowo sprzyja jej współczesny tryb życia – siedzący charakter pracy, obcisła bielizna, nieprzewiewne stroje, korzystanie z basen��w, sauny i natrysków w klubach fitness. Grzybica pochwy choć w większości przypadków przebiega łagodnie i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań jest jednym z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń ginekologicznych.

Grzybica pochwy w bardzo wielu przypadkach ma przebieg łagodny. Nie powoduje też groźnych powikłań zdrowotnych. Jednak jest bardzo uciążliwą dolegliwością ginekologiczną.

Intymne miejsca kobiety są w szczególności narażone na infekcje grzybicy. Jest to powodem specyficznego zadania jakie spełnia. Intymne miejsca kobiety wirusy, bakterie i grzyby wybierają sobie najczęściej, gdyż mają tam bardzo dobre miejsce do rozwijania się.
Odpowiednia flora bakteryjna zdrowej kobiety ma pałeczki kwasu mlekowego, drobne ilości takich bakterii jak: gronkowiec złocisty, paciorkowiec, bakterie Escherichia coli.
Pałeczki kwasu mlekowego pełnią bardzo ważną rolę w obronie pochwy kobiety. Zape��������������������������������������������niają odpowiednią ochronę przed namnażaniem się bakterii. Jednak kiedy bierzemy antybiotyki czy też jesteśmy chore prawidłowa kwasowość flory zostaje zachwiana, co powoduje grzybicę.

Zachwianie delikatnej równowagi między florą bakteryjną pochwy i układem immunologicznym oraz pojawienie się postaci micelialnych (czyli nie przetrwalnikowych) komórek Candida powoduje infekcję grzybiczą. Komórki Candida mnożą się, niszczą pH właściwe pochwie, zmieniają florę bakteryjną, powodują nieprzyjemne objawy. Wystąpienie pierwszej lub kolejnej infekcji grzybiczej pochwy często związane jest z antybiotykami (stosowanymi np. z powodu infekcji dróg oddechowych).

Korzystnym środowiskiem dla rozwoju grzyba jest wysokie stężenie cukru we krwi – u Kobiet chorujących na cukrzyce grzybica pochwy jest częstą dolegliwością. Duże ryzyko grzybicy jest też u otyłych, cierpiących na niedobory żelaza, leczących się sterydami. Ważne wreszcie są czynniki mechaniczne, ciasne ubranie, dopasowane, nieprzepuszczalna dla powietrza bielizna zwiększa miejscową wilgotność i temperaturę, a więc stwarza korzystne warunki do infekcji Cadidia.

OBJAWY:

  • swędzenie
  • pieczenie (pieczenie i ból nasilaj�� się po współ��yciu i przy oddawaniu moczu)
  • charakterystyczne upławy (gęste, białe do żółtych, serowate, tj. niejednorodne z grudkami)
  • zaczerwienienie i obrzęk sromu oraz linijne pęknięcia skóry

Kiedy choroba się przewleka, jej obraz staje się mniej jasny. Dolegliwości są niestałe, raz występują, raz nie; nie są zbyt dokuczliwe. Często pojawiają się objawy ze strony układu moczowego (pieczenie przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu, uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza).

PRZYCZYNA SCHORZENIA:

Za chorobę odpowiedzialny jest grzyb, drożdżak Candida. Najczęściej identyfikowany z pochwy jest gatunek Candida albicans, jednak o ile w latach 80-tych XX w inne gatunki były zdecydowanie rzadkie, obecnie spotykane są coraz częściej (Candida glabrata, Candida tropicalis). C. glabrata i C. tropicalis są około 10 razy mniej podatne na standardowe leczenie przeciwgrzybicze.

ŹRÓDŁO:

Jako źródło zakażenia drobnoustrojami wymienia się przede wszystkim stosunki seksualne, jednak wbrew pozorom nie jest to g����������������ówna przyczyna infekcji. Najczęstszym powodem pojawienia się choroby jest bowiem samozakażanie szczepami grzybiczymi pochodzącymi z dolnego odcinka własnego przewodu pokarmowego, którego przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Istotną rolę w wywoływaniu infekcji grzybiczych pełnią natomiast z pewnością niewłaściwe nawyki higieniczne, obejmuj��ce zarówno zaniedbywanie higieny codziennej (szczególnie w czasie krwawienia miesięcznego), korzystanie ze wspólnego ręcznika czy kostki mydła, jak i… nadmierne przywiązywanie wagi do czystości, tj. częste irygacje pochwy czy stosowanie mydeł o silnym działaniu bakteriobójczym i intensywnie zasadowym odczynie. Siedliskiem grzybów i bakterii są także zazwyczaj publiczne sanitariaty, baseny i sauny.

Rozwojowi zakażenia grzybiczego, w zależności od indywidualnych skłonności, może sprzyjać zażywanie niektórych leków, współwystępowanie innych schorzeń (np. cukrzycy lub otyło��ci), ciąża, a także np. noszenie nieprzewiewnej bielizny z syntetycznych tkanin, nadmiernie obcisłych spodni czy długotrwałe przebywanie na słońcu.

U osób prowadzących aktywne życie seksualne grzybica jest problemem obojga partnerów, dlatego kuracji powinna poddać się nie tylko kobieta, ale i mężczyzna, u którego infekcja w większości przypadków przebiega bezobjawowo.