Grzybica

dieta oczyszczająca z suplementami CaliVita

Grzybica skóry

Grzyby powodujące grzybice skórne rozwijają się w powierzchni skóry człowieka, przede wszystkim w jej fałdach, oraz na skórze stóp. Wilgotne i ciepłe otoczenie jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów. Grzybice są często wyst��pującymi schorzeniami skóry. Ocenia się, że na grzybicę skóry choruje około 15-30% społeczeństwa.
Obecność zmian chorobowych na skórze może powodować niemi��e reakcje innych ludzi: lęk, odraza, odmowa podania ręki, unikanie przebywania w towarzystwie chorego.
Brak komfortu osoby zakażonej spowodowane nieprzyjemnym zapachem, obecnym w niektórych postaciach grzybicy.
Jeśli miejsca zakażenia są drapane, ułatwiają dostęp bakterii i wirusów do skóry, co może prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych.

OBJAWY:

Grzybica skóry występuje przeważnie między palcami stóp lub w fałdach skóry, np. pod piersiami lub w pachwinach. Początkowo widoczne jest zaczerwienienie, następnie skóra zaczyna się łuszczyć oraz zmienia barwę. Gdy wyleczy się chore miejsce, grzyby rozprzestrzeniają się na dalsze obszary skóry w postaci okrąg������������������������������������ych lub girlandowatych tworów. Na stopach i innych obszarach zrogowaciałej skóry mogą powstać sącz��ce się, bolesne szczeliny. Szczególną postacią grzybicy skóry jest grzybica paznokci.

PRZYCZYNY:

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z powierzchniami lub przedmiotami, na których wyst����pują grzyby, takimi jak podłogi w salach gimnastycznych, pod prysznicami i na basenach, wykładziny w pokojach hotelowych, powierzchnie wyłożone drewnem w saunie. Osoby mające k����������������opoty z ci��nieniem krwi oraz chorzy na cukrzycę cz������������������ściej zarażają si������������������������������������������������ grzybicą stóp. Także przyjmowanie pewnych leków, które osłabiają układ odpornościowy, zwiększa ryzyko wystąpienia grzybicy.
Grzybicą można zarazić się:

 • od chorych ludzi (najczęściej)
 • od zakażonych zwierząt (rzadko)
 • przez kontakt ze skażoną gleb���� (stosunkowo najrzadziej).
 • grzyby typowo ludzkie (antropofilne)

Grzybicą mo��emy zarazić si�� od chorych ludzi poprzez kontakt bezpośredni (np. zmian skórnych u osoby zakażonej) lub pośrednio (np. nosząc buty osoby zakażonej, korzystając ze wspólnej łazienki, w łaźni, na basenie). Zakażenie grzybami typowymi dla ludzi, określane tak��e mianem „grzybica antropofilna” to najczę��������cie spotykana posta�� grzybicy.
Źródłem grzybów chorobotwórczych mogą być również zakażone zwierzęta (mówimy wtedy o grzybicy odzwierzęcej). W mieście najczęstszymi przenosicielami grzybów są koty i psy. Na wsi grzybami odzwierzęcymi można zarazić si���� ponadto od bydła, trzody i koni..

POWIKŁANIA:

Długotrwała grzybica skóry sprzyja rozwojowi innych czynników chorobotwórczych, na przykład bakterii. Mog�� one spowodować infekcje ropne.

PROFILAKTYKA:

 • pierz w wysokiej temperaturze ubranie bezpo��rednio przylegające do skóry (np. skarpetki), wówczas ulegną zniszczeniu tak��e zarodniki grzybów
 • noś przewiewne buty
 • nosić sandały lub plastikowe klapki na publicznych basenach, w saunach
 • nie chodź boso w miejscach publicznych (np. na basenie, w saunie lub sali gimnastycznej
 • dobrze osuszaj stopy, zwłaszcza miejsca mi����dzy palcami oraz fałdy skóry
 • u����ywaj mydeł w płynie, które nie zawierają związków alkalicznych, ponieważ naturalna kwaśna osłona skóry chroni j�� przed infekcjami
 • noś przewiewną odzie����, która nie sprzyja poceniu się