Grzybica

dieta oczyszczająca z suplementami CaliVita

Grzybica stóp

grzybica_stop.jpgGrzybica stóp ma charakter choroby społecznej. Cierpi na nią aż 42 procent społeczeństwa, dlatego została uznana za chorobę cywilizacyjną. Łatwość zakażenia i bagatelizowanie przez osoby jej objawów utrudniają walkę z chorobą. Zarażeni wstydzą się jej, uważają, że jej przyczyną jest brak higieny. Tym czasem jest odwrotnie. Grzybica to schorzenie czyściochów. Często cierpią na nią osoby, które skrupulatnie przestrzegają higieny, ale np. niedokładnie wycierają stopy. Gdy założą skarpetki i buty na ciepłej i wilgotnej skórze mogą rozwijać się grzyby. Bardzo często zapomina się, że nie lecząc grzybicy naraża się swoich bliskich na tę przykrą dolegliwość.

Grzybica stóp jest też istotnym problemem wśród sportowców. Ze względu na bardzo aktywny tryb życia i częsty kontakt publicznymi prysznicami i siłowniami często trudno im uniknąć zakażenia.
Przy grzybicy stóp odczuwa się przykre swędzenie stóp, nasilające

się po spoceniu. Nieprzyjemny zapach stóp może powodować skrępowanie chorego w

towarzystwie. Między palcami stóp obecne są grube, brunatne łuski skórne, pęknięcia lub

pozbawione naskórka wilgotne powierzchnie. Skóra podeszew stóp jest zgrubiała i łatwo

pęka.

Zalążki grzybów występują w bardzo wielu miejscach. Zarodniki możemy spotkać na wyk��������adzinach, w sierści zwierząt, na meblach, skórze i błonach śluzowych innych ludzi.
Jeśli w mieszaniu jest chociaż jedna osoba chora na grzybicę, to ryzyko zachorowania na tą przypadłość innych domowników ogromnie wzrasta. Zainfekować gruźlicą mo������������������������������������������������������������������������������������������na korzystając ze wspólnej wanny czy ręcznika. Wystarczy, że osoba zdrowa użyje nożyczek do paznokci, gąbki do ciała, pożyczy klapki osoby chorej na grzybicę – to natychmiast osoba zdrowa jest zakażona grzybicą.

Istniej przekonanie, że zadbane stopy nie są narażone na grzybicę, tym czasem nawet najbardziej higieniczny tryb życia może nie uchronić stóp przed grzybami. Grzybica atakuje znienacka. Jest tam, gdzie pracujemy i tam, gdzie chcemy zadbać o swoją kondycję.

Jak każda grzybica również grzybica stóp rozprzestrzenia się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. W grupie ryzyka znajdują się osoby aktywne zawodowo, które większoś�� dnia spędzają w ściśle przylegających do stóp, nieprzewiewnych butach. Znakomite warunki dla grzybicy panują też w internatach, akademikach, ale też na basenach czy siłowniach. Można się zarazić nawet przez chodzenie boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła zarażona osoba. Czasami wystarczy jedno wyjście na basen czy siłownię, a nawet przymierzanie w sklepie butów, które mierzyła wcześniej chora osoba czy użycie jej ręcznika.

Objawy grzybicy występują zazwyczaj kilka dni po zakażeniu. Zwykle na początku pojawia się zaczerwienienie stóp i łuszczenie skóry między palcami.

TYPOWE OBJAWY:

  • zaczerwienienie skóry (zaczerwienienie i pęknięcia zaczynają się najczęściej między 3. a 4. oraz między 4. a 5. palcem stopy)
  • pieczenie stóp
  • swędzenie stóp
  • nadmierna potliwoś�� stóp
  • pękanie naskórka
  • łuszczenie naskórka